Sonarworks Reference 4

نقد و بررسی سیستم کالیبراسیون Sonarworks Reference 4

کمپانی Sonarworks که اخیرا جهش ویژه ای در زمینه سیستم های کالیبراسیون اسپیکر و هدفون های استودیویی داشته است، توسط مهندسان مختلفی در سراسر جهان مورد تست و آزمون قرار گرفته است. هرچند مجموعه ی این مقالات توسط مرجع های تخصصی در صنعت صدا از قبیل Pro Tools Expert ، Sound On Sound ، Ask Audio ، Music Tech و دیگر مرجع های تجهیزات استودیویی بسیار است. ولی ما برای نمونه مقاله ای را که در وب سایت Logic Pro Expert قرار دارد را برای شما ترجمه کرده ایم تا با نظر یکی از مهندسان این مرجع در مورد محصول Reference 4 بیشتر آشنا شوید.

مقاله حاضر نقد و بررسی نرم افزار Sonarworks Reference 4 ، سیستم کالیبراسیون اسپیکر و هدفون, توسط ایلای کرنتزبرگ (Eli Krantzberg) می باشد که شما را قادر می سازد تا با اطمینان خاطر با استفاده از هدفون میکس و مستر کنید.

Sonarworks Reference 4 studio Article

سیستم کالیبراسیون Sonarworks Reference 4

باید اعتراف کنم زمانی که از من درخواست شد نقدی پیرامون نرم افزار Sonarworks Reference 4، سیستم کالیبراسیون اسپیکر و هدفون انجام دهم در مورد آن شک و تردید داشتم. کاربرد مورد نظر این پکیج نرم افزار و سخت افزار، کالیبره کردن اسپیکر مانیتورها با صدای نسبتا نادرست، در فضای آکوستیک نسبتا نادرست شما و محیطی که در آن به صدایشان گوش می دهید, است. این نرم افزار با توجه به ایرادات آکوستیکی موجود، یک منحنی EQ که در آنها این ایرادات گرفته شده و جبران شده وجود دارد, تولید می کند. هدف نرم افزار این است که شما صدای اسپیکر و هدفون خود را در صحیح ترین حالت ممکن بشنوید. حالا مشکل کجاست؟ این ایده عالی است!

من در ابتدا در مورد صحت این ادعا مشکوک بودم، ولی حالا متوجه شده ام که تردیدم نتیجه ی درگیری من با تصورات بی پایه و اساس قبلی ام در خصوص میکس کردن و مانیتورینگ بوده است. هیچ اسپیکر مانیتوری خطی نیست و هیچ اتاقی از لحاظ آکوستیکی بدون نقص نمی باشد. ما کار کردن در محیط خود را یاد میگیریم. ما جبران ایرادات آکوستیکی را از طریق آزمون و خطا می آموزیم و با تجربه کردن, موفق به ساخت میکسهایی که خوب صدا می دهند، می شویم و شاید هم نمی شویم.

برای اینکه متوجه چگونگی تغییر نظر و تعصبات من و نتیجه ی تجربه کار کردن با این نرم افزار بشوید، باید این مقاله را تا انتها بخوانید.

Sonarworks Reference 4 studio Article

کار Sonarworks Reference 4 دقیقا چیست؟

اول از همه ، 4 Sonarworks Reference دارای 2 ادیشن است. ادیشن استودیو، که من از آن برای نوشتن این مقاله استفاده کرده ام و برای کار با اسپیکر مانیتور و هدفون طراحی شده است. و ادیشن هدفون که ارزان قیمت تر است و فقط برای کار با هدفون طراحی شده است. یک بسته ویژه نیز توسط شرکت به فروش می رسد که حاوی هدفون از پیش کالیبره شده به همراه ادیشن استودیوی نرم افزار می باشد.

محتویات این سیستم کالیبراسیون، چهار قسمت می باشد. اولین قسمت آن نرم افزار Reference 4 Measure است که داخل پوشه اپلیکیشن قرار دارد. این همان قسمتی است که هنگام فرایند کالیبراسیون از آن برای سنجش اسپیکرها و رابطه آنها با اتاق استفاده می شود. پس از انجام این کار، پروفایل درست شده را ذخیره میکنیم و پلاگین Reference 4 که قسمت دوم این سیستم است را باز میکنیم. این پلاگین یک پلاگین استاندارد است که برای قرار گرفتن در آخرین Insert نرم افزار آهنگسازی، طراحی شده است؛ که احتمالا باس استریو داخل نرم افزار شما می باشد.

سومین قسمت میکروفون است. میکروفون Omni Directional مدل 20-XREF یک میکروفون اندازه گیری است که همراه با پکیج ادیشن استودیو عرضه می شود. هر میکروفون دارای یک شماره سریال منحصر به فرد می باشد که باید در قسمت دانلود های وب سایت Sonarworks وارد شود. پس از آن برای میکروفون شما یک پروفایل ساخته می شود که نرم افزار Measurement از آن برای سنجش و اندازه گیری های آکوستیکی استفاده می کند. آخرین قسمت این سیستم، نرم افزار Reference 4 Standalone به نام Systemwide است که در این قسمت پروفایل اسپیکر یا هدفون لود می شود تا تمامی صداهای داخل سیستم شما از منحنی کالیبراسیون عبور کند.

نرم افزار Sonarworks Reference 4 از چندین تکنولوژی پیشرفته برای اندازه گیری و کالیبراسیون اسپیکر های شما استفاده می کند که اینها شامل سیستم اتوماتیک قرارگیری میکروفون (AMPS) و پاسخ فرکانسی قدرت آکوستیکی قابل احساس (PAPFR)  می باشند. چندین اصطلاح پیچیده دیگر و مخفف آنها نیز وجود دارند، ولی می توانیم از آنها صرف نظر کنیم و به جای آن به طرز کار این سیستم بپردازیم.

Sonarworks Position Setup

طرز کار Reference 4 Measurement

خوشبختانه Sonarworks در هر قدم از فرایند، از طریق راهنماییهایی که در طول نصب نمایش داده می شود با شما همراه است. اولین قدم این است که تمامی موارد تصحیح شده توسط نرم افزار به درستی انجام شده باشند و گزینه Direct Monitoring خاموش باشد. این امر برای افرادی مانند خود من که از UA Apollo استفاده می کنند اخطار مفیدی است. اگر تا این مرحله پروفایل کالیبراسیون منحصر به فرد 20-XREF را دانلود نکرده اید از شما خواسته می شود این کار را انجام دهید. تصاویر روی صفحه در قرار دادن محل درست میکروفون به نسبت محل قرار گیری اسپیکرها و نحوه قرارگیری آنها به شما کمک می کنند. در نهایت برای شما یک پروفایل ساخته می شود که آن را ذخیره می کنید و داخل پلاگین در نرم افزار آهنگسازی یا نرم افزار Systemwide از آن استفاده می کنید.

Sonarworks Dimensions

میکس کردن با پلاگین Reference

در این مرحله همه چیز مشخص می شود. شنیدن تفاوت صدای اسپیکرها پس از قرار دادن پلاگین Reference بر روی باس استریو به همراه پروفایل ساخته شده، که بسیار تعجب آور است. منحنی EQ ساخته شده در پروسه ی کالیبراسیون به شدت تغییر کرده بود. یعنی آکوستیک اتاق من تا این حد بد بوده است؟ Sonarworks به من اطمینان می دهد که این منحنی خیلی هم غیرمعمول نیست. به طور واضحی قرارگیری اسپیکر و آکوستیک اتاق تاثیر بیشتری بر روی یکی از اسپیکرهای من گذاشته است. حداقل در حدود بازه فرکانسی اسپیکر های من که به اعتماد کردن به گوشهایم و چیدمان اتاق خود عادت کرده ام.

در آزمایشی جالب یک میکس را که یک ماه قبل انجام داده بودم, این بار با قرار دادن پلاگین Sonarworks بر روی باس استریو، انجام دادم. این تجربه بسیار آگاه کننده بود. در ابتدا، کم بودن صدا بسیار مایه تعجب بود. ولی به زودی متوجه شدم که این امر نتیجه ی محافظت در برابر کلیپ کردن است که به صورت پیش فرض وجود دارد تا منحنی شدیدی که در اثر کالیبراسیون ایجاد شده است را جبران کند. این موضوع با خاموش کردن این گزینه و بالا بردن فیدر خروجی تا صفر درست می شود. برای این میکس از همان EQ های قبلی استفاده کردم ولی متوجه شدم که این بار باند های فرکانسی که پیش از این تنظیم نمی کردم را دستکاری می کنم.

باید اعتراف کنم که هنگام پخش خروجی نهایی میکس از اسپیکرهای IK Multimedia مدل iLoud Micro Monitors خود، صدای میکس واقعا خوب بود. نتیجه ی اخلاقی این داستان، دست کم برای من، این بود که از حیطه ی باورهای خود بیرون آمده و ریسک کنم. این سیستم حقیقتا کار می کند.

Sonarworks Finish

استفاده از هدفون

باید اعتراف کنم که من طرفدار میکس کردن با هدفون نیستم. چرا که هدفون می تواند رنگ صدا را تغییر داده و آن را بهتر از آن چه که هست جلوه دهد.

من از همان میکس که برای اسپیکرها استفاده کردم برای میکس کردن با هدفون Beyer Dynamic DT 770 Pro بدون استفاده از پروفایل نیز استفاده کردم. با این روش نیز میکس، بدون دردسر صدای خوبی داشت. چرا که این برند هدفون از زمان بیرون آمدن از جعبه خوش صدا است. پس از آن دوباره، با یک پروفایل کالیبراسیون مختص این هدفون، همان قطعه را میکس کردم. برخلاف اسپیکرها، تاثیر شدیدی بر روی صدای کالیبره نشده، اعمال نشده بود. من با استفاده از پروفایل میکس را دستکاری کردم. هنگام گوش دادن کالیبراسیون را خاموش و روشن کردم. خوشبختانه تفاوت چندانی وجود نداشت که از نظر من خوب است. تفاوت چندانی نباید وجود داشته باشد; چرا که متغیرهای یک اتاق وجود ندارد.

موردی که باعث جلب توجه من شد این بود که هنگام فعال بودن پروفایل کالیبراسیون Reference 4 فضای استریو (Stereo Image) بسیار بازتر شد. و من نامحسوس بودن تفاوت را دوست داشتم. نه تنها فضای استریو دقیق تر و واضح شد بلکه فرکانسها نیز متعادل تر شدند. پس از آن پروفایل Average Beyer Dynamic DT 770 Pro که به همراه Reference 4 System است را امتحان کردم. تفاوت چندانی بین این پروفایل و پروفایلی که مختص به هدفون من بود، احساس نکردم. با این حال پروفایل هدفون من بهتر بود. اما به طور صادقانه مطمئن نیستم که این تاثیر واقعی است یا زاده تخیلات.

من برای استفاده از پروفایل Sonarworks، هنگام میکس کردن با هدفون لحظه ای تردید نمی کنم. تقویت نامحسوس استریو و تفاوت کوچکی که به وجود می آید تنها در زمان میکس کردن با هدفون مشخص می شود. من ناچارم که عقیده ام را در رابطه با میکس کردن با هدفون تغییر بدهم.

Sonarworks Plug Ins

نتیجه گیری

بر خلاف ترس اولیه خود می توانم با صداقت اعلام کنم که تقریبا همه می توانند از سیستم کالیبراسیون اسپیکر و هدفون Sonarworks بهره ببرند. برای افراد کم تجربه این یک شروع درست است. یعنی میکس کردن در خطی ترین حالت اسپیکر و هدفون.

برای افراد باتجربه ای که در بین استودیو های مختلف رفت و آمد می کنند نیز این یک وسیله ی ارزشمند است. به سادگی نرم افزار Reference Measure را در محیط جدید اجرا کنید و پلاگین را بر روی باس مستر قرار دهید. خیال شما می تواند در یک محیط جدید و با اسپیکرهای جدیدی که کالیبره شده اند، آسوده باشد.

برای مهندسین صدای با تجربه، که من خود را از این دسته می دانم، مزایای زیادی وجود دارد که ارزش استفاده از این نرم افزار را دارند. البته شروع این کار برای ما دشوارتر است. این تغییر نیاز به زمان برای عادت کردن به آن دارد. اما پس از گذشت مدتی میکس کردن با این پلاگین وجود آن را احساس نمی کنم و مثل همیشه میکس می کنم.

هنگامی که میکس های خود را در سیستم های دیگر پخش میکنید و میبینید که چقدر درست در آن محیط صدا می دهند این امر به شما اثبات خواهد شد. یک نسخه Trial و مجانی در وب سایت Sonarworks موجود است. اگر یک یا دو ساعت زمان دارید می توانید میکس کردن با این نرم افزار را امتحان کنید و برتری صدای آن را خیلی زود با گوش خود بشنوید.

سیستم اصلاح کننده و کالیبراسیون صدای اسپیکر و هدفون Sonarworks Reference 4 در فروشگاه اینترنتی ایران صوت – اولین نماینده رسمی این کمپانی در ایران – عرضه می گردد.

  • نظرات کاربران