Microphones-Pattern

الگوی قطبی در میکروفون

گوش های انسان دارای قابلیت های خاصی هستند و می توانند کارهای خیلی زیادی انجام دهند. به عنوان مثال ما می توانیم صداهای اطراف را بی دقت بشنویم و یا گوش خود را برای شنیدن صدایی خاص تیز کنیم. این قابلیت تا حدی در میکروفون ها نیز یافت می شود و آنها نیز می توانند عملکردی مشابه با این قابلیت گوش انسان داشته باشند.

بیاید تصور کنیم شما در یک مهمانی هستید که موسیقی در حال پخش و مردم در حال صحبت هستند. شما وارد فضا می شوید. به موزیک پس زمینه درحالیکه همه در حال صحبت هستند گوش می دهید، حتی ممکن اسم خودتان را بصورت اتفاقی در یک مکالمه بشنوید، و همزمان با آن در حال سلام کردن به یک دوست باشید. کارهایی که می توان با یک جفت گوش انجام داد بسیار حیرت انگیز است. ولی ما یک پردازنده ی قوی بین گوش هایمان داریم. به بیان ساده تر، میکروفون ها چون مغز ندارند ، لگوی قطبی متفاوتی برای برداشت صدا دارند.

الگوی قطبی اومنی دیرکشنال (همه جهتی)

میکروفون با الگوی قطبی اومنی دیرکشنال محصولاتی هستند که تمام چیزی را که اطراف آن هاست می شنوند. آن ها بطور مساوی در همه ی جهات به صدا حساس هستند. این می تواند در مقایسه با گوش انسان شبیه به وقتی باشد که به کل صدای موجود در یک مهمانی بصورت یکجا گوش می دهیم. میکروفون های اومنی دیرکشنال گاهی اوقات برای ضبط ارکست استفاده می شوند. اما در استودیوهای خانگی نیز بسیار مفید هستند؛ برای مثال، وقتی یک گیتار اکوستیک، پرکاشن، وکال بکگراند، یا هر صدایی ضبط می کنید که با امبیانس محیط صدای بهتری دارند.

الگوی قطبی کاردیوید (تک جهتی)

یک میکروفون با الگوی قطبی کاردیوید نمی شنود، گوش می دهد. به بیان فنی، یک میکروفون کاردیوید بیشترین حساسیت را به صدایی که از جلو می آید دارد. صداهای اطراف با شدت کمتری ضبط می شوند و صدای پشت به خوبی حذف می شود. این دقیقاً چیزی است که ما اکثر اوقات می خواهیم، به همین دلیل اکثر میکروفون های استودیو و صحنه الگوی کاردیوید دارند. میکروفون های کادیوید برای ضبط صدای خواننده و هر چیزی که باید صدایی خشک و نزدیک داشته باشد عالی هستند.

الگوی قطبی به شکل 8 (دو جهتی)

این یک نوع گوش دادن عجیب غریب است که انجام آن توسط انسان خیلی سخت می باشد. چنین حالت شنیداری شبیه این است که دو نفر دقیقا در دوطرف شما ایستاده باشند و به صحبت های آن ها گوش دهید و گوش های شما چیز دیگری از جهت های دیگر نشنود. یک میکروفون با الگوی قطبی فیگور 8 یا دوجهتی به صدایی که از جلو و پشت می آید حساس است، اما صداهای کنار را تقریبا به طور کامل حذف می کند. این ممکن است در ابتدا در ظاهر برای شما کارایی نداشته باشد. اما کاربری های پیشرفته ی جالب و زیادی برای میکروفون های فیگور 8 وجود دارد، مانند تکنیک های استریوی mid/side و Blumlein. فیگور 8 الگوی طبیعی میکروفون های ریبون است، و اکثر کاندنسرهای مولتی پترن نیز دارای فیگور 8 می باشند. به غیر از آن، میکروفون های فیگور 8 زیاد نیستند. میکروفون های سیم پیچ متحرک فیگور 8 زیادی وجود ندارند، و فقط تعداد کمی تولید کننده، میکروفون های کاندنسر دیافراگم کوچک فیگور 8 حقیقی را ارائه می کنند. (حقیقی در اینجا به معنی آن است که کپسول فقط توسط یک دیافراگم الگوی فیگور 8 را به دست می دهد).

الگوهای دیگر

علاوه بر الگوهای اصلی که اومنی، کاردیوید، و فیگور 8 می باشند، گونه های دیگری از الگوی کاردیوید نیز وجود دارند که به عنوان کاردیوید wide یا سوپر کاردیوید یا هایپر کاردیوید شناخته می شوند. کاردیوید واید ترکیبی از امنی و کاردیوید است، به عبارت دیگر کمتر از کاردیوید فوکوس به یک سمت دارد. کاردیوید واید برای ضبط گیتار اکوستیک و گروه های کوچک آواز عالی می باشد.

سوپر کاردیویدها و هایپر کاردیوید ها الگوهایی بین کاردیوید و فیگور 8 هستند، به عبارت دیگر تمرکز آن ها بیشتر روی صدایی است که از جلو می آید، اما صداهای پشت هم به طور کامل حذف نمی شوند. بیشترین میزان حذف صدا در آن ها در چپ و راست و به سمت پشت می باشد، با زاویه ای تقریباً ۱۱۰ تا ۱۲۵ درجه نسبت به جلو. این در شرایط زنده به کار می آید. میکروفون های هایپر کاردیوید همچنین برای درامز عالی هستند، برای مثال وقتی می خواهید Snare را با کمترین میزان نشتی صدا از های-هت ضبط کنید.

الگوهای برداشت صدا و اثر نزدیکی

جهت یک میکروفون روی اثر نزدیکی تاثیر دارد، به عبارت دیگر هر چه به میکروفون نزدیک تر شوید، مقدار بیس بیشتر خواهد شد. اثر نزدیکی چیزی است که صدای یک دیجی را در رادیو شبیه Barry White می کند. اما این اثر همچنین می تواند قابل فهم بودن صحبت را کم کند و باعث فرکانس های پایین ناخواسته توسط وکال یا سازها شده و سد راه سازهای فرکانس پایین مانند بیس شود. اثر نزدیکی در میکروفون های فیگور 8 از همه قوی تر است و جایگاه بعدی از آن کاردیوید است. میکروفون های امنی دیرکشنال اصلاً اثر نزدیکی ندارند.

  • نظرات کاربران