Music Therapy 1

موسیقی درمانی (Music Therapy) – قسمت اول

مغز انسان مرکزی برای دریافت موسیقی وجود دارد که درست در پشت پیشانی قرار دارد. این همان نقطه ای است که وظیفه یادگیری و ابراز احساسات انسان را نیز بر عهده دارد؛ به همین دلیل بین موسیقی، یادگیری و کنترل و ابراز احساسات رابطه مستقیمی وجود دارد. دانشمندان آمریکایی بر این عقیده اند که افراد در موارد مختلف واکنش های متفاوتی به یک موسیقی مشابه نشان می دهند که احتمال داده می شود که یک دلیل این امر، شرایط احساسی گوناگون انسان ها در زمان های متفاوت باشد. اما آیا تنها شرایط احساسی ماست که باعث شفابخشی یا بیماری زایی موسیقی در وجود ما می شود؟ یا این مساله به ذات موسیقی و نوع آن نیز بر می گردد؟ اولین مطلبی که باید بدانیم این است که اصلا چه اتفاقی می افتد که یک موسیقی در ذهن ما جای می گیرد؟ دانشمندان دانشگاه دارتموث در نیوهمپشایر (Dartmouth College)در این باره می گویند: «علت تکرار شدن ناخودآگاه برخی قطعات موسیقی در ذهن انسان به ناحیه ای در قشر جلویی مغز باز می گردد. این ناحیه از مغز مسئول یادآوری قطعات موسیقی است که فرد در گذشته شنیده و با ناحیه گیجگاهی در ارتباط است. ناحیه گیجگاهی نیز خود وظیفه پردازش صداهای اولیه و ساده، استدلال و همچنین یادآوری خاطرات را بر عهده دارد و حالا باید بدانیم که چه موسیقی در مغز ما ایجاد آرامش و در جسم ما نوید درمان می دهد و چه نوع موسیقی منجر به استرس و در نتیجه بیماری می گردد.» رونالد هاس استاد دانشگاه موتسارت شهر سالزبورگ اتریش: «از طریق موسیقی می توان مصونیت انسان ها را در برابر بیماری ها تقویت کرد، دردها را کاهش داد و از بروز حوادث جلوگیری به عمل آورد.» تحقیقاتی که وی انجام داده است، نشان می دهد که باید به انواع موسیقی در درمان بیماری ها توجه شود.

* موسیقی شرق و درمان کوفتگی و سردرد
آقای هاس در تحقیقی که انجام داده به این نتیجه رسیده است که بر اساس شواهد تجربی برخی از ملودی های قدیمی مشرق زمین برای از بین بردن سردردها و کوفتگی بدن موثر است. وی می گوید: «حدود 800 سال پس از میلاد مسیح، در برخی از مراکز درمانی مشرق زمین، از موسیقی برای درمان دردها استفاده می شده است.»

* کمک موسیقی به کاستن از خطر آلزایمر
در تحقیقی هم که دانشمندان آمریکایی انجام دادند مشخص شده است که مطالعه، نواختن موسیقی و انجام بازی هایی مثل شطرنج با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در افراد مسن موثر است. * به هنگام گرفتن رگ گیری کودک موسیقی فراموش نشود.
نتایج تحقیقی که در خرم آباد انجام شده نیز نشان می دهد که استفاده از موسیقی های مخصوص کودکان، باعث انحراف ذهن آنان نسبت به درد ناشی از اقدامات تهاجمی کوتاه مدت مثل رگ گیری می شود. ”رگ گیری” یکی از شایعترین اقدامات دردناک پزشکی است و به صورت مکرر به عنوان لازمه و مقدمه تشخیص یا درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. این تحقیق که بر روی 30 کودک 6 تا 12 ساله مبتلا به تالاسمی در بیمارستان شهید مدنی خرم آباد انجام شده، نشان می دهد که شدت درد رگ گیری در کودکانی که فکرشان در زمان رگ گیری به سمت موسیقی کودکان معطوف شده به طور معنی داری کمتر از سایر روشها بوده است.

* موسیقی و افزایش توان یادگیری
محققان هنگ کنگی هم با مطالعه ای به مقایسه کودکانی که تحت آموزش موسیقی قرار داشتند با دیگر کودکان پرداختند و به این نتیجه رسیدند که کودکانی که در گذشته تحت آموزش موسیقی قرار گرفته بودند، حافظه شفاهی بسیار قوی تری دارند و می توانند لغات بیشتری را از فهرست خوانده شده به یاد بیاورند و در هر سنجش، بهتر از سنجش قبل عمل می کنند.

* تداوم آموزش موسیقی به افزایش حافظه می انجامد.
همین محققان روانشناس هنگ کنگی عقیده دارند آموزش موسیقی نیم کره چپ مغز را تحریک می کند و یادگیری شفاهی نیز توسط همین قسمت از مغز انسان کنترل می شود. مطالعات بعدی این محققان نشان داد بهبود حافظه انسان با ادامه یادگیری موسیقی، ادامه پیدا می کند و با توقف آموزش موسیقی متوقف می شود.

* شنیدن موسیقی هماهنگ با ضرباهنگ قلب آرام بخش است.
یک محقق ژاپنی در دانشگاه ناگویا نیز به این نکته پی برده که شنیدن موسیقی هایی که بر مبنای ضرباهنگ قلب تدوین شده اند، در آرامش اعصاب و کاستن تنش افراد موثر است. این محقق از 22 داوطلب خواست که در اتاقی به پاسخگویی یک سلسله پرسش که مرتب سخت تر می شد، بپردازند. برای نیمی از داوطلبان، موسیقی متکی به ضرباهنگ قلب آنان پخش شد و دیگران در سکوت به حل مسائل ادامه دادند. پرسشهای تنظیم شده در پرسشنامه به منظور اندازه گیری میزان استرس و اضطراب داوطلبان و احساس خستگی آنان تدوین شده بود. نتایج حاصله از پاسخ ها حکایت از آن داشت که داوطلبانی که به موسیقی قلب خود گوش می داده اند، به مراتب از آرامش بیشتری برخوردار بوده اند.

*موسیقی هوش و عواطف روحی افراد را تقویت می کند
یک محقق دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم می گوید که موسیقی، دقت، هوش، حس مشاهده، استنباط و عواطف روحی انسان را تقویت می کند. کبری پرون می گوید: «تحقیقاتی که در بخش مراقبت های ویژه انجام گرفته است، نشان می دهد که موسیقی به میزان قابل توجهی در تسکین و تقلیل وضعیت بحرانی بیمارانی که در بخش آی سی یو بستری بوده اند، تاثیر داشته است. سامانه اعصاب انسان به محرک های موزیکال پاسخ مثبت می دهد و عملا موسیقی در تغییر حالت بیماران موثر است.» وی افزود: «استفاده از موسیقی باعث آرامش روحی، بهبود وضعیت ذهنی و کاهش اثرات استرس های وارده می شود و به افراد در برقراری ارتباط، اتحاد و تطابق کمک می کند.»

  • نظرات کاربران