neumann Recording Tools App min

نرم افزار استاندارد ساز صدابرداری استریو با میکروفون

برنامه های بسیاری بروی تبلت ها و موبایل ها برای تخمین میزان بهینه کارایی میکروفون ها در ضبط های استریو وجود دارند؛ اما جدیدترین آنها که اخیرا توسط کمپانی نویمن منتشر شده است، Neumann Recording Tools نام دارد که برای سیستم عامل های iOS 6.0 و Android 4.0 و نسخه های بعدی آنها در دسترس است. همان طور که به نظر می رسد، این محصول بیشتر از یک نرم افزار تنظیم میکروفون برای ضبط صدا است؛ چرا که با وجود امکاناتی مانند یک محاسبه گر اختصاصی برای تنظیم میزان Gain پری امپ های میکروفون و تنظیمات دیگر برای ضبط های دیجیتال، این نرم افزار بسیار سودمند ارزیابی می شود.

ابتدا، ابزار محاسبه زاویه ضبط، یک تصویر گرافیکی متناسب با زاویه ضبط استریوی میکروفون، الگوی قطبی، فاصله و زاویه مشترک میان دو میکروفون را به شما می دهد. در حالت غیرمعمول، این اپلیکیشن نشان می دهد که چه تناسبی میان میزان صدای Stereo Image دریافت شده از Inter-Channel و زمان آن وجود دارد.

اگر نتیجه دلخواه یا مطلوب ما نباشد، تعیین می کند که میکروفون به چه میزانی باید به سمت چپ، راست و جلو یا عقب جابجا شود تا در فاصله درستی از منبع صوتی قرار گیرد. تنظیم میکروفون بدون داشتن این اطلاعات بسیار طاقت فرسا است؛ چرا که تا یافتن محل مناسب قرارگیری میکروفون باید بسیار آزمون و خطا کرد.

Neumann Recording Tools Homeدر بالای صفحه نمایش، زاویه میکروفون، الگوی قطبی و فاصله مناسب قرارگیری میکروفون نسبت به منبع صدا قابل مشاهده است. ستون ها در طرفین بالانس بودن میزان بلندی صدا و زمان را نشان می دهد و مناطق خاکستری رنگ، نمایانگر منطقه ضبط مونو برای هر میکروفون می باشد. این قابلیت یک راهنمای سودمند برای محل قرارگیری مناسب میکروفون نسبت به منبع صوتی است تا در محیطی ضبط انجام شود که صداهای نامطلوب در آن کمترین دخالت را داشته باشند.

این اپلیکیشن کاملا منطبق با عملکرد شماست. بنابراین پارامترها می توانند طبق مقادیر پیشنهادی شما وارد شوند تا میزان صحیح زاویه آن را در نرم افزار مشاهده کنید. با گذاشتن میکروفون در جایی که (بنا بر دلایل آکوستیکی) باید قرار داده شود، تصویر/نمودار گرافیکی کمک می کند تا موزیسین به شکل صحیحی در مقابل میکروفون قرار بگیرد.

با توجه به الگوی قطبی که برای میکروفون انتخاب می شود، در حالت های مختلفی از قبیل کاردیوید، سوپر کاردیوید، فیگور 8، هایپر کاردیوید، و اومنی، زمانی که صفحه را به سمت راست می کشیم، دو قابلیت دیگر در صفحه نمایان می شود. اول این که Preset هایی که برای ۸ حالت میکروفون استریو در نظر گرفته شده مشخص می شود، مانند : ORTF، Blumlein، Three X-Y و Three A-B Configurations و دوم اینکه در همان حالت فاصله صحیح میکروفون تا منبع صدا را تعیین می کند (برحسب اینچ یا سانتیمتر). یک صفحه دیگر نیز شامل اطلاعات جزئی برای توضیح نحوه عملکرد برنامه وجود دارد.

Neumann Recording Tools Positionبا استفاده از محاسبه گر زاویه به عنوان ابزاری برای تخمین فاصله مناسب، بهترین فاصله را می توان یافت و راه حل بسیار سودمندی برای حل مشکل محل قرارگیری میکروفون به شمار می رود. همچنین پاسخ خوبی برای این سوال است که چگونه تغییر پارامترهای مختلف میکروفون بر Stereo Image اثرگذار است. به هر حال اگر نویمن به دنبال ایده هایی برای آپدیت جدید است، به نظر می رسد بهتر باشد تنظیماتی را برای Mid-Side در نظر بگیرد.

بخش دیگری از اپلیکیشن ضبط نویمن، تنظیم Gain و محاسبه گر میزان سطح ورودی می باشد که اگرچه در نگاه اول ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما استفاده از آن بسیار آسان است و با اطلاعات فراوان برای تنظیم Gain به راحتی می توان میزان مناسب را تنظیم نمود. اساسا این اپلیکیشن مربوط به سطح سیگنال های دریافتی هر یک از چهار مرحله حلقه ضبط است: منبع آکوستیک، میکروفون، پری امپ و کانورتر آنالوگ به دیجیتال.

هنگامی که منبع آکوستیکی انتخاب شد، در پایین صفحه آیتم هایی را می بینید که می توان با استفاده از آنها سطح فشار صوتی را از صفر تا ۱۶۰ دسی بل تنظیم کرد. بخش بعدی که در سمت راست آکوستیک قرار دارد، میکروفون است که حساسیت آن از ۰.۱ تا ۶۰ میلی ولت بر پاسکال قابل انتخاب می باشد. با این اطلاعاتی که در محیط برنامه وجود دارد، سطح سیگنال الکتریکی تولید شده توسط میکروفون به صورت اتوماتیک محاسبه می شود.

Neumann Recording Tools Setupبخش بعدی مربوط به Gain پری امپ میکروفون می باشد که از ۰ تا ۸۰ دسی بل قابل تنظیم است و سه بخش دیگر در صفحه نمایش سیگنال های صوتی حاصل را در همان سه فرمت قبلی نشان می دهد و سپس در تنظیمات نهایی می توان مقدار ماکزیمم سطح ورودی آنالوگ، برای کانورت آنالوگ به دیجیتال را انتخاب کرد. آخرین بخش از این مجموعه مربوط به سطح سیگنال دیجیتال به دست آمده از ضبط می باشد که با واحد dBFS اندازه گیری می شود.

ممکن است بسیاری از قابلیت های این نرم افزار فنی و بسیار پیچیده به نظر برسد، اما در حقیقت این ابزارها برای پیدا کردن سطح سیگنال هایی که در فضای بیرونی و آزاد مدام در حال تغییر هستند، بسیار مفید می باشند. برای مثال تغییر اطلاعات هنگامی که دو میکروفون با حساسیت های متفاوت با یکدیگر تعویض می شوند یا تنظیمات Gain پری امپ که در بخش های پیشرفته قابل تغییر است و یا پیدا کردن میزان سطح فشار صوتی که در استودیو اندازه گیری می شود، از قابلیت های فوق العاده این اپلیکیشن است که تاثیر آن در روند کار انکار ناپذیر است. بسیاری از کاربران، برای پیدا کردن این اطلاعات، برای چند دهه تنها از نرم افزار Excel استفاده می کردند، اما با داشتن این نرم افزار، اطلاعات مورد نظر بسیار سریع تر و مفیدتر در دسترس خواهند بود.

Neumann Recording Tools Detailآگاه بودن از روابط میان سطح فشار صوتی آکوستیکی، حساسیت میکروفون، میزان Gain پری امپ و تبدیل آنالوگ به دیجیتال، جزو مهارت های مفید برای مهندسین ضبط می باشد و با وجود این ابزار کار راحت تر هم می شود.

این ابزار که برای محصولات کمپانی نویمن طراحی شده است، بسیار ارزشمند است و با در دسترس بودن این نرم افزار روی گوشی یا تبلت این ارزشمندی بیشتر به چشم می آید. برنامه بسیار خلاقانه و ظریف طراحی شده است، عملکرد آن کاملا دقیق و مطابق با واقعیت است و بهتر از همه اینکه این برنامه به صورت کاملا رایگان در دسترس شماست.

برای آشنایی بیشتر با کمپانی نویمن پیشنهاد می کنیم مقاله بررسی اجمالی و معرفی کمپانی نویمن را بخوانید.

  • نظرات کاربران