پادکست و برادکست
4ام دی 1402

میکروفون پادکست و برادکست چیست؟

پادکست به معنی: یک فایل صوتی دیجیتالی کم حجم که در اینترنت برای دانلود سریع توسط گوشی موبایل یا کامپیوتر آماده شده است، می باشد. همچنین کیفیت صدای برادکست در کلاس کیفی پخش های رادیو تلویزیونی می باشد.

بنابراین در ضبط پادکست بر خلاف برادکست کیفیت صوتی استودیویی ملاک کار نیست، و فقط صدایی بدون نویز زمینه و محیط، لازمه کار است. تمامی میکروفون ها را میتوانید برای ضبط پادکست استفاده کنید، ولی میکروفونهای تخصصی ساخت پادکست دارای ویژگی هایی هستند، که آنهارا متفاوت از دیگر محصولات جلوه می دهند.

میکروفون پادکست عمدتا دارای کپسول داینامیک است که در لوله ای با قطر بزرگتر از حد معمول میکروفون های دستی (HandHeld) قرار گرفته اند و بصورت End-Address (دریافت از انتهای کپسول) طراحی می شوند تا به هنگام قرار گیری روی میز یا کنار کادر تصویربرداری جلوی صورت و دستها را نپوشانند.

از دیگر علل کاربرد کپسول داینامیک این است که: ضبطهای پادکست اکثرا در فضاهای شلوغ یا محیط های غیر استودیویی (غیر آکوستیک) انجام می شود. همچنین ساختار داینامیک میکروفون باعث می شود برای راه اندازی بی نیاز از خرید کارت صدا*ی اکسترنال یا پرتابل و تجهیزات بسیار سطح بالا باشید. البته حضور یک کارت صدا/میکسر/رکوردر حرفه ای که دارای مدار پری امپلیفایر قدرتمندی باشد، میتواند کیفیت کار شما را در کلاس کاری بالاتری قرار دهد.

لیست انواع میکروفون پادکست بر اساس قیمت:

 1. میکروفون پادکست ZOOM ZDM-1
 2. میکروفون پادکست RODE PODMIC
 3. میکروفون پادکست SARAMONIC SR-BV1
 4. میکروفون داینامیک BEYERDYNAMIC M99
 5. میکروفون داینامیک sE Electronics DynaCaster
 6. میکروفون داینامیک SHURE MV7
 7. میکروفون استودیویی ASTON STEALTH
 8. میکروفون داینامیک UNIVERSAL AUDIO SD-1
 9. میکروفون داینامیک SHURE SM7B
 10. میکروفون داینامیک ELECTRO-VOICE RE20

میکروفون داینامیک پادکست برادکست Zoom ZDM-1

میکروفون داینامیک ارزان قیمت کمپانی زووم اولین پیشنهاد برای ضبط صدای پادکست است، و دارای پاسخگویی فرکانسی ۵۰ تا ۱۸ کیلوهرتز است. الگوی قطبی سوپر کاردیوید و این بازه فرکانسی صدایی متمرکز از جلو و بدون آلودگی صوتی محیطی دارد. از دیگر ویژگی های این میکروفون میتوان به شاک مانت داخلی اشاره نمود.


میکروفون داینامیک پادکست برادکست Rode PodMic

میکروفون پادکست/برادکست کمپانی زووم دومین پیشنهاد برای ضبط حرفه ای است، و دارای تمامی خصایص برای ضبطهای شماست. از ویژگی های این میکروفون میتوان به پاسخگویی فرکانسی ۲۰ تا ۲۰ کیلوهرتز، الگوی قطبی کاردیوید، گلویی ویژه با استایل استاندارد پادکست و دریافت صدای دقیق و متمرکز از جلو با کمترین دریافت صدای اطراف اشاره کرد.


میکروفون داینامیک پادکست برادکست Saramonic SR-BV1

میکروفون پادکست/برادکست مقرون به صرفه کمپانی سارامونیک سومین پیشنهاد برای ضبط وکال (گوینده و آواز) است، و به همراه یک بادگیر فومی برای صدابرداری در فضای باز عرضه می شود. از ویژگی های این میکروفون میتوان به امپدانس پایین برای سازگاری هرچه بهتر با دستگاه های آنالوگ بدون پری امپ قوی، پایه استاندارد پادکستی، کانکشن XLR با روکش طلا و صدای ابریشمی آن اشاره نمود.


میکروفون داینامیک پادکست برادکست beyerdynamic M99

میکروفون بیرداینامیک یکی از قدیمی ترین محصولات این دسته بندی است که هم اکنون با تخفیف ویژه ای در ایران صوت عرضه می شود، و دارای پاسخگویی فرکانسی بسیار مسطحی است، این باعث میشود خوانندگان، نوازندگان و گویندگان سرشناسی در سراسر دنیا از آن در کلاس برادکست/پادکست و استودیوهای صدابرداری استفاده نمایند. از ویژگی های این میکروفون میتوان به اکولایزر سه حالته زیر بدنه برای رنگامیزی بی نیاز از پردازشهای نرم افزاری، الگوی قطبی هایپرکاردیوید با تمرکز روبه جلو، حالت خنثی در برابر بلند و کوتاه شدن صدا به هنگام نزدیک یا دورشدن شدن از کپسول میکروفون اشاره کرد.


میکروفون داینامیک پادکست برادکست sE Electronics Dynacaster DCM8

این میکروفون داینامیک که دارای کپسول آلومینیومی است، دارای یک مدار تقویت کننده داخلی می باشد، تا توسط آن بتوانید تا ۳۰ دسی بل به سطح گین پری امپ خود افزایش دهید. از دیگر ویژگی های این میکروفون میتوان به بدنه تمام فلزی، پاپ فیلتر و شاک مانت داخلی و سوییچ های اکولایزر شش حالته زیر بدنه اشاره نمود.


میکروفون داینامیک USB پادکست برادکست SHURE MV7

این میکروفون داینامیک برای ضبط در دو حالت آنالوگ و دیجیتال قابل استفاده است. یکی از طریق اتصال XLR و دیگری از طریق درگاه USB به سیستم های کامپیوتری. بازه فرکانسی محدود شده مابین ۵۰ تا ۱۶ کیلوهرتز و الگوی قطبی کاردیوید آنرا برای دریافت متمرکز و بدون نویز زمینه از وکال آماده کرده است، همچنین داشتن یک پردازشگر داخلی برای تغییر جنس صدا مابین حالتهای دور/نزدیک/تاریک/روشن/طبیعی آنرا به نسبت رقبا برتر جلوه می دهد.


میکروفون داینامیک/کاندنسر استودیویی Aston Stealth

میکروفون استلث یه اعجوبه قرن ۲۱ است که در سی و پنجمین جایزه معتبر TEC به عنوان برترین میکروفون اجرای زنده و استودیو شناخته شده است. این میکروفون میتواند بصورت کاندنسر با تغذیه فانتوم پاور یا بدون آن بصورت داینامیک عمل کند. این تکنولوژی که فعلا در انحصار کمپانی استون است، به شکل خاصی این محصول را همه فن حریف می کند. البته ویژگی دیگری مانند چهار مدار تیون شده برای ساز و وکال (آواز و گوینده) میتواند در قسمت انتهای بدنه میکروفون انتخاب شود و برای شما صدایی خارج از حد تصور دریافت کند.


میکروفون داینامیک پادکست برادکست Universal Audio SD-1

میکروفون داینامیک استاندارد یونیورسال اودیو یکی از محصولات ویژه برای صدابرداری وکال و ساز است که اخیرا با بروزرسانی نرم افزاری میتواند صدای میکروفون هایی مانند RCA 77DX، الکتروویس RE20 ، بیرداینامیک M-88 ، شور SM-7B و سنهایزر MD-441 را با نصب نرم افزارش شبیه سازی کند. بازه فرکانسی محدود شده مابین ۵۰ تا ۱۶ کیلوهرتز و الگوی قطبی کاردیوید آنرا برای دریافت متمرکز و بدون نویز زمینه از وکال آماده کرده است. همچنین سوییچ های اکولایزر زیر بدنه میتواند برای تغییر تن صدا بی نیاز از پیچیدگی های نرم افزاری کمک شایانی به صدابرداران انجام دهد.


میکروفون داینامیک پادکست برادکست Shure SM7B

همه دوستدارند شبیه من باشند! از سالیان دور و قبل از حضور محصولات متنوع برای صدابرداری وکال (آواز و گوینده) این میکروفون داینامیک یکی از محبوب ترین محصولات برای صدابرداری پادکست/برادکست بوده است. این میکروفون استانداردی برای دریافت های بی حد و حصر خوب وکال است. از ویژگی های آن میتوان به پاسخگویی فرکانسی ۵۰ تا ۲۰ کیلوهرتز و محدود شده برای دریافت بهینه صدا از جلوی میکروفون به همراه سوییچ های سخت افزاری اکولایزر که زیر بدنه قرار دارند اشاره نمود.


میکروفون داینامیک پادکست برادکست Electro-Voice RE20مابین میکروفون های پادکست/برادکست رادیو تلویزیونی شناخته شده ترین و قدیمی ترین محصول جهان این پیره مرده چروکیده امریکایی است که با تکنولوژی Variable-D عرضه شده است. از ویژگی های این میکروفون میتوان به بازه فرکانسی متمرکز بر وکال و بسیار مسطح در کلاس استودیویی، اکولایزر چند قسمتی روی بدنه، طراحی خاص بدنه با شکافهای متعدد و عملکرد خنثی در برابر نزدیک/دور بودن از میکروفون اشاره نمود.

*میکروفون داینامیک فقط با یک کابل و کانکشن مناسب میتواند بی نیاز از کارت صدا حرفه ای و اکسترنال به کامپیوتر شما، یا دستگاه هایی که دارای ورودی میکروفون هستند، متصل شود. اما کیفیت کارت صدا/پری امپ در ارایه کیفیت حداکثری میکروفون شما تاثییرگذار است.

توجه: میکروفون داینامیک دارای تحمل فشار صوتی بسیار بالایی است و عموما با حمله ی فرکانسی و حتی قرارگیری در مقابل صداهای بلند و فریاد کشیدن به دسیتورت شدن نمی رسند، بنابراین اکثر کمپانی ها میزان تحمل فشار صوتی را در این مورد اعلام نمی کنند.

نظر خودرا با ما درمیان بگذارید.

 • نظرات کاربران
 • علیرضا 5 دی 1402

  با سلام
  خداقوت بده بهتون، واقعا مرجعی بهتر از ایران صوت در زمینه تخصصی عرضه محتوا و تجهیزات صوتی استودیویی پیدا نکردم.
  همیشه بهترین، مفیدترین و بروزترین مطالب رو در سایت شما پیدا کردم.

  • فرزان جلالی 5 دی 1402

   سلام، نظر لطفتونه قربان، داشتن همراهان عزیزی همچون شما، مایه دلگرمی ما است.

 • مینا کلباسی 5 دی 1402

  سلام
  من اخیرا از شما میکروفون Rode خریدم، خیلی عالی بود. خوشحالم که این میکروفون توی لیست شما وجود داره.

  • فرزان جلالی 5 دی 1402

   با سلام و عرض ادب
   امیدوارم همیشه بهترینها برای شما فراهم باشه، و همیشه خوشحال، همچنین بتونید باهاش کارهای خوب و درخوری عرضه کنید.