PreSonus Studio Channel Introduction

بررسی پری امپ و چنل استریپ PreSonus Studio Channel

نزدیک به پانزده سال است که کمپانی PreSonus انواع وسایل و تجهیزات حرفه ای استودیویی نظیر کارت صدا، پردازنده سیگنال، کنترلر مانیتور و میکسر را در رنج قیمتی مختلف عرضه نموده است. این کمپانی با معرفی Studio Channel یک پردازشگر سیگنال حرفه ای را به صنعت موسیقی و مهندسی صدا معرفی می کند. این دستگاه یک چنل استریپ استودیویی رکمونت است که مجهز به پری امپ های Class-A، یک کمپرسور و یک اکولایزر ۳ بانده می باشد. کمپانی پریسونوس یک چنل استریپ دیگر با عنوان Eureka نیز عرضه کرده است که شباهت های زیادی با مدل Studio Channel دارد، اما بزرگترین تفاوت آنها در این است که Eureka یک چنل استریپ Solid State و ترانزیستوری محسوب می شود، در حالی که “استودیو چنل” یک چنل استریپ Tube-Based و لامپی است و از لامپ مدل 12AX7 Tube که در پری امپ های  Tube Pre و BlueTube DP نیز به کار رفته است، بهره می برد.

چنل استریپ Studio Channel دارای بدنه ای فلزی و سخت می باشد و در برابر فشارها و استفاده روزانه بسیار انعطاف پذیر و مقاوم است. به علاوه ناب های این دستگاه بسیار با دوام هستند و سوییچ ها و کلید های دیگر آن نیز به راحتی در دسترس قرار می گیرند و دارای نور پس زمینه می باشند. این دستگاه با ظاهری زیبا و جذاب دارای اندازه ای معادل یک یونیت رکمونت استاندارد می باشد و برای استودیوهای حرفه ای و پیشرفته کاملا مفید و مناسب است.

در پنل پشتی این دستگاه یک ورودی XLR میکروفون و یک ورودی یک چهارم اینچی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. همچنین برای خروجی نیز می توانید از یکی از خروجی های XLR و TRS  موجود استفاده کنید. تغذیه مورد نیاز این دستگاه از طریق برق مستقیم تامین می شود که خروجی آن نیز در پشت دستگاه است. از دیگر ویژگی های این چنل استریپ حرفه ای می توان به درگاه Expansion موجود در پشت پنل اشاره کرد که در صورت نیاز به ورودی یا خروجی دیجیتال، میتوان مستقلا اسلات مورد نظر را خریداری کرده و روی آن نصب کنید. Studio Channel بر خلاف Eureka ورودی و خروجی دیجیتال مخصوص برای هر یک از این سه بخش ندارد و Send/Return اکسترنالی هم وجود ندارد.

Studio Channel از نظر ظاهری بسیار زیبا و حرفه ای به نظر می رسد و سوییچ های فشاری سبز رنگ، ناب های سفید و VU Meter نارنجی رنگ در کنار هم جلوه بسیار خوبی به این دستگاه می دهند. کنترل های موجود در جلوی پنل از سمت چپ به راست، به ترتیب شامل Tube Preamplifier و Compressor و VU Meter و Parametic Equalizer و یک ناب برای Master Level کلی از منفی هشتاد تا مثبت ده دسی بل می باشد. در ادامه به تشریح وظایف و عملکرد هر یک از این امکانات می پردازیم تا با قابلیت های این دستگاه بیشتر آشنا شوید.

PreSonus Studio Channel Introduction ContentTube Preamplifier که در سمت چپ این دستگاه قرار دارد، دارای یک ورودی TS یک چهارم اینچی ساز می باشد که فقط برای اتصال مستقیم سازهای با امپدانس بالا نظیر گیتار الکتریک و بیس مورد استفاده قرار می گیرد. ناب مربوط به Gain که در کنار این ورودی قرار دارد، Gain ورودی مربوط به میکروفون و ساز را تعیین می کند و ناب Tube Driver تعیین می کند که چه میزان از سیگنال ورودی به داخل Tube روت شود. به علاوه چهار سوییچ فشاری نیز در بالای این دو ناب قرار دارد که به ترتیب مربوط به فانتوم پاور، Polarity Reversal، پد ۲۰ دسی بلی و فیلتر Highpass هشتاد هرتزی می باشد.

بخش دیگر این چنل استریپ مربوط به کمپرسور آن است که یک کمپرسور کامل و مجهز می باشد. ناب اول مربوط به Threshold می باشد که دارای بازه ای بین منفی ۴۰ تا مثبت ۲۰ است. ناب دوم Ratio را تعیین می کند که نسبت آن بین ۱ تا ۱۰ متغیر است. ناب بعدی Attack را کنترل می کند که مقدار آن از ۰.۵ میلی ثانیه تا ۳ ثانیه قابل انتخاب است. ناب آخر نیز مربوط به Make-Up Gain می باشد که بازه آن از منفی ۱۰ تا مثبت ۱۰ دسی بل است. کمپرسور نیز مانند بخش قبل دارای چهار سوییچ فشاری می باشد که مربوط به تعیین وضعیت Soft/Hard Knee و شکل منحنی کمپرسور، اتوماتیک بودن Attack/Release،  اعمال کمپرسور قبل/بعد از اکولایزر و نشان دادن یا ندادن وضعیت کمپرسور در VU Meter می باشد. یک سوییچ فشاری دیگر نیز در این بخش وجود دارد که از این سوییچ ها فاصله دارد و مربوط به Bypass و غیر فعال کردن کمپرسور می باشد.

در قسمت میانی استودیو چنل یک VU Meter بزرگ و نورانی وجود دارد که می تواند بین وضعیت های Gain Reduction و Overall Output Monitoring تغییر وضعیت دهد. بخش بعدی Studio Channel مربوط به اکولایزر می باشد؛ یک اکولایزر پارامتریک سه بانده که دارای دو ناب کنترل در هر یک از بخش های Low و High و سه ناب کنترل برای بخش Mid می باشد؛ همچنین دو سوییچ فشاری نیز برای این بخش در نظر گرفته شده است. ناب Gain به صورت مجزا هر سه بخش Mid، Low و High وجود دارد و بازه آن بین منفی ۱۰ تا مثبت ۱۰ دسی بل است. ناب بعدی که در هر بخش وجود دارد مربوط به فرکانس های آن بخش می باشد که به ترتیب دارای بازه ۲۰ تا ۳۰۰ هرتز در Low، بازه ۲۰۰ هرتز تا ۳ کیلوهرتز در Mid و بازه ۲ کیلوهرتز تا ۲۰ کیلوهرتز در بخش High می باشد. ناب اختصاصی که در بخش Mid وجود دارد، ناب Q است که با استفاده از آن گستره اعمال فرکانس های محدوده Mid را می توان بزرگ یا کوچک کرد. سوییچ های فشاری بخش های Low و High نیز مربوط به تعیین وضعیت Peak هستند. به این ترتیب تمامی امکانات لازم برای انجام یک اکولایز عالی و دقیق فراهم شده است؛ گفتنی است که بخش پارامتریک اکولایزر نیز مانند کمپرسور با یک سوییچ فشاری قابلیت Bypass کردن را به شما می دهد تا وضعیت صداهای اکولایز شده را با حالت قبل از اکولایز مقایسه کنید.

سوال و چالش بزرگی که همواره به دنبال محصولات این صنعت می باشد، بحث کیفیت و عملکرد صحیح دستگاه است که چنل استریپ Studio Channel نیز از پاسخ به این چالش مستثنی نیست. پری امپ های این میکروفون صدای قدرتمند و شفافی را عرضه می کنند که در مقایسه با محصولات هم رده خود و در این محدوده قیمتی یکی از بهترین ها می باشد و گزینه ایده آلی برای قرار گیری در کنار رابط های صوتی USB و FireWire است. این دستگاه در مقایسه با Mackie Onyx که یکی از محصولات High-End با پری امپ های قدرتمند می باشد و قیمتی نزدیک به هزار دلار دارد، نه تنها از لحاظ کیفی کاستی ندارد، بلکه تا حدی از آن فراتر نیز هست. چرا که شما می توانید با اضافه کردن Tube Driver به Studio Channel شخصیت صوتی استوار تر و دلپذیرتری به آن ببخشید که امکان این ترکیب برای Onyx وجود ندارد.

همان طور که اشاره شد، کمپرسور Studio Channel دارای انعطاف بالا و امکانات بسیار خوبی می باشد؛ دامنه بزرگی که برای تعیین Ratio در نظر گرفته شده است کمک می کند تا فرایند فشرده سازی را در مواجهه با هر نوع صدایی به میزان مناسب انجام دهیم. به این معنا که Studio Channel قابلیت انجام یک کمپرس نرم برای گیتار آکوستیک، انجام کمپرس ملایم برای وکال ها و کمپرس قوی برای بیس در موزیک های Jazz را داراست. همچنین این چنل استریپ حرفه ای برای ضبط سازهای گیتار آکوستیک و گیتار بیس یکی از بهترین ها می باشد. ترکیب Tube Driver با Compressor و EQ امکاناتی را برای شما فراهم می کند که این امکانات با اتصال سازها به یک میکسر عادی وجود ندارد.

Studio Channel با انواع میکروفون های داینامیک و کاندنسر سازگار است، اما برای میکروفون های ریبون گزینه چندان مناسبی نیست. چرا که تجربه کاربران نشان می دهد که این دسته از میکروفون ها در هنگام کار مقداری نویز می دهند. بنابراین اگر برای ضبط به میکروفون های ریبون نیاز دارید، Eureka با امپدانس های ورودی مختلف گزینه مناسب تری برای آنها به شمار می رود.

تنظیم Gain دقیق در بخش های مختلف یک چنل استریپ ممکن است برای افراد تازه کار کمی دشوار باشد. در واقع تشخیص این که سیگنال های کدام بخش چطور و در کجا تغییر کنند، ممکن است برای آنها کمی گیج کننده باشد. چنانچه شما نیز در اولین تجربه خود با چنین دستگاهی قرار دارید، پیشنهاد می کنیم تا Manual یا دفترچه راهنمای آن را تا پایان مطالعه کنید. کمپانی PreSonus در این دفترچه نحوه عملکرد کمپرسور و اکولایزر Studio Channel را به صورت پایه ای آموزش داده است تا از اشتباهات رایجی که ممکن است کاربران تازه کار به آنها دچار شوند، جلوگیری کند.

  • نظرات کاربران